ТУСК: СОСТАНОКОТ ЕУ-ЗАПАДЕН БАЛКАН ВО СОФИЈА ЌЕ ГИ ЗАЈАКНЕ ОДНОСИТЕ НА РЕГИОНОТ СО ЕВРОПА

Нашата цел е да ги зајакнеме односите меѓу ЕУ и Западен Балкан, како и да ги зајакнеме односите меѓу земјите во регионот. Ова го изјави претседателот на Европскиот совет Доналд Туск по средбата со австрискиот канцелар Себастијан Курц во Виена..

“Разговаравме за самитот на ЕУ и Западен Балкан, кој ќе се одржи во мај во Софија, чија цел е зајакнување на односите со регионот, како и во него. Станува збор за поголеми инвестиции во транспортната инфраструктура, соработката во образованието и културата, така што комуникациите меѓу граѓаните можат да бидат полесни и побрзи “, рече Туск. 

Според него, состанокот ЕУ-Западен Балкан во Софија ќе биде знак за зајакнување на соработката во областите од заеднички интерес, вклучувајќи ја и безбедноста и миграцијата. Туск го идентификуваше Западен Балкан како вековна бариера на европските граници што ги спречува мигрантите да влезат на територијата на ЕУ.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top