Украина и Русија се договорија на целосен прекин на огнот

Претседателите на Русија и на Украина Владимир Путин и Володимир Зеленски се договорија на „целосна и сеопфатна имплементација“ на прекинот на огнот во источна Украина до крајот на оваа година..

По над осумчасовните разговори во Париз меѓу двајцата лидери со посредство на францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел исто така е договорена и целосна размена на затвореници која треба да се случи на 24 декември. 

Во веќе шестодишниот конфлкт загинаа над 13.000 луѓе.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top