Унгарија доживотно ослободува од данок жени кои имаат четири деца

Новите мерки треба да го запрат падот на бројот на жители во Унгарија..

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека неговата влада значително ќе ја зголеми финансиската помош, како и олеснувањата на семејствата со повеќе деца, вклучувајќи и доживотно ослободување од данок на приходите. 

Во говорот за состојбата на нацијата Орбан рече дека од овој данок доживотно ќе бидат ослободени жените кои ќе родат најмалку шетири децa.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top