Урсула фон дер Лајен е новата шефица на Европската комисија

Европските пратеници гласаа за Германката Урсула фон дер Лајен за нова шефица на Европската комисија..

За неа гласаа 383 од 733 присутни членови на Европскиот парламент.

Европскиот парламент вкупно има 751 пратеник.

Фон дер Лајен во својата политичка програма ја потврди европската перспектива на Западен Балкан.

Идната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен во своите политички цели, документ доставен до европските пратеници пред гласањето, наведе дека сака да ја потврди европската перспектива за Западен Балкан и ја истакна важноста од продолжувањето на реформскиот процес за целиот регион.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top