УСТАВНОИТ СУД СО НОВИ СУДИИ

Дарко Костовски и Осман Кадриу, новите уставни судии изгласани вчера од Собранието, изјавија дека фукцијата ќе ја извршуваат совесно, професионално и одговорно..

Костадиновски и Кадриу доаѓаат на местото на судијките Наташа Габер Дамјановска и Гзиме Старова, на кои мандатот им заврши во октомври годинава. Тие беа избрани за судии на Уставен  во 2008 година. 

Во Уставниот суд остана уште едно испразнето место, а предлогот треба да дојде од Собранието на Република Македонија што засега најверојатно нема да се случи поради отсуството на опозицијата.Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top