ВАКВО НЕШТО НЕМАЛО ОД 90-ТЕ: Политички настан доведе до скок на фунтата

Британската фунта се тргува за 1,3516 долари..

Растот на фунтата за 2.5 отсто во однос на доларот на дневно ниво, немало од деведесетите години на минатиот век. 

Oва се случи по веста дека Конзервативната партија на премиерот Борис Џонсон однесе убедлива победа на изборите. 

Фунтата се искачи на 19 - месечен максимум во однос на доларот и највисоко ниво во однос на еврото, по референдумот за Брегзит во 2016 година. 


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top