Вардар во своите редови го има најдобриот ракометар во светот за 2017 година!

Арпад Штербик, голманот на Вардар, е избран за најдобар ракометар во светот за 2017 година во изборот на специјализираниот портал „Хендбол планет“..

За ова гласаше жири од специјализирани новинари кои следат ракомет, како и фановите кои гласаа во бројка од 110.000.

Штербик со 89 поени го освои првото место и го победи минатогодишниот најдобар ракометар, Германецот Уве Генсхајмер кој се најде на второт место со 82 поени.

Ова признание е и заслужено ако се земе предвид дека Штербик зад себе остави сезона за памтењ и со Вардар освои се што можеше. Европската титула, СЕХА лигата, домашниот шампионат, како и националниот Куп на Македонија.Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top