Махмуд Абас ќе побара ор ЕУ признавање на државата Палестина

Палестинскио претседател Махмуд Абас ќе побара од Европската унија да ја признае државата Палестина за време на денешната посета на Брисел.

Прочитај повеќе

ГЕРМАНСКИТЕ СОЦИЈАЛДЕМОКАРТИ ОДОБРИЈА ЛИДЕРОТ ШУЛЦ ДА ГИ ПОЧНЕ ПРЕГОВОРИТЕ ЗА НОВА КОАЛИЦИЈА СО МЕРКЕЛ

Германските социјалдемократи (СПД) денес гласаа за започнување формални коалициски разговори со конзервативците на канцеларката Ангела Меркел, придвижувајќи ја економската моќ на Европа поблиску до стабилна влада, по неколкумесечни политички ќорсокаци.

Прочитај повеќе

Сирија и се закани на Турција: Ќе го срушиме секој ваш авион

Сирија соопшти дека нејзините воздухопловни сили се подготвени да ја бранат територијат аод нападите на Турција и ја предупредија Анкара дека ќе им го соборат секој авион кој ќе ја премине границата.

Прочитај повеќе

ПРАЗНУВАЊЕ НА БОГОЈАВЛЕНИЕ (ВОДИЦИ)... ДЕНОТ КОГА СВ. ЈОВАН КРСТИТЕЛ ГО КРСТИЛ ИСУС ХРИСТОС ВО РЕКАТА ЈОРДАН

Водици или Богојавление е денот на кој според христијанското предание Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан.

Прочитај повеќе

Папата Франциск венчаше стујард и стујардеса во авион

Папата Франциск направи историска свадбена церемонија венчајќи стјуардеса и стујард на авионот кој патувал меѓу градовите во Чиле, објави Би-би-си.

Прочитај повеќе

Велика Британија назначи министер за осаменост

Велика Британија денеска назначи „министер за осаменост“ за да се справи со она што премиерката Тереза Меј го опиша како „тажна реалност на модерниот живот“ која засега милиони луѓе.

Прочитај повеќе

Се јави Нова Калифорнија која бара автономија

Движењето за формирање нова сојузна држава јавно ги објави плановите за создавање на „Нова Калифорнија“ посебен владин ентитет кој ќе биде одвоен од сојузната американска држава Калифорнија, но ќе остане во рамките на САД без сепаратистички амбиции

Прочитај повеќе
Scroll To Top