Полицијата во Истанбул користела гумени куршуми да ја растури геј парадата

Турската полиција вчера користела гумени куршуми и солзавец за да го спречи годишниот собир за таканаречната „Парада на гордоста“ во истанбулскиот плоштад Таксим

Прочитај повеќе

На Ердоган и Колинда им се слоши

На претседателката на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ како и на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган денеска им се слоши додека двајцата присуствувале на религиозни настани во своите земји.

Прочитај повеќе

САД ќе доживеат ретко целосно затемнување на Сонцето

Првпат, по речиси еден век, САД се подготвуваат за затемнување на Сонцето кое ќе се гледа од едниот до другиот брег на земјата, еден редок природен настан кои милиони Американци, со големо внимание ќе можат да го набљудуваат.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО): Анонимус: НАСА се спрема да објави дека постојат вонземјани

Хакерскиот колектив Анонимус тврди дека американската вселенска агенција НАСА се подготвува да објави дека открила интелигентен вонземски живот. „НАСА вели дека вонземјаните доаѓаат", напиша групата на својот веб-сајт.

Прочитај повеќе

Ако Багдади е мртов, наредниот лидер на ИСИС веројатно ќе биде офицер од ерата на Садам

Ако се потврди дека лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади е мртов, него веројатно ќе го наследи еден од неговите двајца главни офицери, од кои обајцата беа офицери во ирачката војска во ерата на Садам Хусеин.

Прочитај повеќе

Москва: Постои високо ниво на сигурност дека лидерот на Исламска држава е ликвидиран

Министерството за надворешни работи на Русија објави дека постои високо ниво на сигурност дека лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал Багдади е мртов, пренесува руската агенција РИА Новости.

Прочитај повеќе

Доналд Туск: Британија сѐ уште може да се премисли

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека Велика Британија и понатаму може да го сврти резултатот од референдумот за брегзитот и да остане во Европската Унија.

Прочитај повеќе

Исламска држава ја крена во воздух „џамијата на Багдади“

Славната џамија Ал нури во ирачки Мосул е крената во воздух од страна на терористите на Исламска држава, јавуваат светските агенции повикувајќи се на ирачката војска.

Прочитај повеќе
Scroll To Top