Може ли британскиот парламент да го сопре брегзитот?

Тереза Меј се наоѓа под притисок да објави таен правен совет кој, како што се претпоставува, тврди дека парламентот сѐ уште може да го сопре брегзитот пред крајот на март 2019 доколку пратениците проценат дека промената на мислењето е во национален интерес

Прочитај повеќе

ПОСТИГНАТ ДОГОВОР, МЕРКЕЛ ПОПУШТИ ЗА МИГРАНТИТЕ

Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на германската канцеларка Ангела Меркел, по десетчасовните преговори зад затворени врати со своите сојузници од ЦСУ, постигна договор во однос на чувствителното прашање за миграцијата, со што се отстранети препреките.

Прочитај повеќе

Ердоган најави „сериозна операција“ во Сирија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска објави операција за преземање на провинцијата Идлиб која е под контрола на бунтовниците во северна Сирија, во услови на зголемено воено присуство на границите меѓу двете земји.

Прочитај повеќе

Каталонската влада соопшти како гласале граѓаните

Каталонската регионална влада ги објави конечните резултати од референдумот за независност според кои 90,18 отсто граѓани од излезените на референдумот гласале за одвојување од Шпанија.

Прочитај повеќе

Шпанскиот уставен суд ја забрани седницата на каталонскиот Парламент

Шпанскиот Уставен суд нареди привремена суспензија на седницата на каталонскиот парламент планирана за понеделник на која регионалните функционери би можеле да прогласат независност од Шпанија.

Прочитај повеќе

Каталонија ќе прогласи независност на 9 октомври

Каталонските лидери соопштија дека ќе прогласат независност од Шпанија на 9 октомври, откако Мадрид го одби барањето на претседателот на Каталонија за посредство во решавањето на кризата.

Прочитај повеќе

Шкотска до ЕУ: Не можете да ги игнорирате чувствата на Каталонците

На Каталонија треба да и биде овозможено сама да ја одреди својата иднина, соопшти денеска шкотската влада, која инсистира дека меѓународната заедница не смее да ја игнорира силата на каталонските чувства.

Прочитај повеќе

РАБОТА ВО ГЕРМАНИЈА: 63.000 РАБОТНИ ДОЗВОЛИ ЗА БАЛКАНЦИТЕ!

Во првите осум месеци од оваа година германската Сојузна агенција за работа издала 63.000 работни дозволи за лица од Западен Балкан, 70 проценти повеќе отколку во истиот период минатата година.

Прочитај повеќе
Scroll To Top