Тилерсон во Анкара вети ограничено снабдување со оружје за СДФ, „приоритет“ во Сирија е Манбиџ

Вашингтон и Анкара вложуваат напори да ги поправат односите, затегнати поради поранешната поддршка на курдските сили во Сирија. За време на посетата во Анкара, американскиот државен секретар изјави дека врските се „премногу важни".

Прочитај повеќе

НЕ Е БЕЗБEДНО: Годинава имало 18 престрелки во американските училишта

И по трагедијата во Флорида каде момче пукаше и уби 17 деца во училиште, претседателот на САД, Доналд Трамп не зборува за промена на политиката за оружје во земјата.

Прочитај повеќе

Атина и Анкара со различен став за инцидентот во Егејското Moре

Грција и Турција изнесуваат различни ставови во врска со инцидентот од понеделникот вечерта нешто пред полноќ, кога се судрија турски и грчки брод во близина на ненаселениот остров Имија/Кардак.

Прочитај повеќе

Се празнува Св.Трифун - традиционално закројување на лозјата

Православната црква го слави св. Трифун како поим за младост и доследност кон христијанските традиции. На иконите, тој е претставен или со сорче за режење лозје или со наметка како чувар на гуски.

Прочитај повеќе

„Франција ќе нападне“ ако се најде доказ дека во Сирија е користено хемиско оружје

Емануел Макрон вети дека ќе „ја нападне“ Сирија доколку се докаже дека се користело хемиско оружје против цивили. Сепак, тој додаде дека француските разузнавачки агенции немаат доказ што би ги поткрепил таквите тврдења.

Прочитај повеќе

Белата куќа негира дека со Израел е разговарано за анексија на Западниот брег

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави во понеделникот дека со Вашингтон разговарал за присоединување на еврејските насели во палестинската енклава Западен брег (од реката Јордан)

Прочитај повеќе

Пентагон: Израел има право да се брани

САД целосно го поддржуваат правото на Израел да се брани од закани, изјави портпаролот на Пентагон, откако Израел наведе дека погодил 12 ирански и сириски мети, вклучувајќи ги и сириските системи за воздушна одбрана.

Прочитај повеќе
Scroll To Top