Научник Македонец во Бостон работи на откривање на метаболизмот на бактериите и последиците врз здравјето на човекот

Педесетгодишниот Македонец Илија Дуковски е дел од тимот научници на Бостонскиот универзитет каде што периодов се работи на создавање компјутерски модели на метаболизмот и сличните процеси на бактериите што се во организмот на луѓето.

Прочитај повеќе

(ФОТО) Никој уште не знае што паѓаше од небото над Чиле

Кога дожд од огнени топки паѓаа во Чиле минатиот месец, сите претпоставија дека се работи за метеори, па мистеријата брзо заврши. Но, анализите покажаа дека нема ниту трага од такво нешто.

Прочитај повеќе

Грчката црква ја призна Украинската православна црква

Барањето на Вселенската патријаршија за прифаќање на афтокефалноста на Украинската православна црква беше прифатено на состанокот на Синодот (свештеноначалништвото) на Православната црква на Грција.

Прочитај повеќе

Тајфунот Хагибис удри по Јапонија

Поројни дождови и силни ветришта удрија денеска по поголем дел од Јапонија, која се соочува со веројатно најсилното невреме во последните 60 години. Тајфунот Хагибис официјално ја зафати Јапонија нешто пред 19 часот по локално време, на полуостровот Изу.

Прочитај повеќе

Никола Груевски е човек без адреса, но ќе гласа на изборите во недела

Никола Груевски е гласач, но не во Македонија, туку во Унгарија, каде во недела за прв пат ќе може да го оствари своето право на глас како Унгарски државјанин.

Прочитај повеќе

Научник тврди дека знае каде ќе удри астероид во Земјата по 10 години

Научникот Мајкл Хорн тврди дека претходните претпоставки на НАСА за можното влијание на астероидот Апофис, познат и како Бог на хаосот, биле погрешни.

Прочитај повеќе

5G мрежата забранета во град во Англија откако жителите изразиле здравствена загриженост

5G е петта генерација на мобилна мрежна технологија која ветува дека ќе ја замени сегашната 4G мрежа што ја користат повеќето паметни телефони.

Прочитај повеќе

Лично посвоил двесте и педесет деца и сите го нарекуваат „тато“!

Владиката Лонгин Черновички, игумен во манастирот во Банченску (Украина), од деведесетите години ги усвојува сите деца отфрлени од своите родители.

Прочитај повеќе
Scroll To Top