На самитот Г7 продолжи „борбата со раце“ на Трамп и Макрон

Ракувањето на американскиот и францускиот претседател Доналд Трамп и Емануел Макрон на самитот на Г7 повторно предизвика многу коментари, пишува АФП.

Прочитај повеќе

„Фантастична идеја би било“ Трамп да преговара за брегзитот

Британскиот секретар за надворешни работи, Борис Џонсон, го пофали пристапот на Доналд Трамп во склопувањето договори, посочувајќи дека за Велика Британија би било подобро кога американскиот водач би ги презел преговорите за брегзитот.

Прочитај повеќе

Се уште е рано да се врати Русија во Г7, порача Меркел

Претставниците на земјите на Европската унија се согласија на самитот Г7 дека се уште не се исполнети условите Русија да се врати во групата, нагласила германската канцеларка Ангела Меркел на маргините на самитот.

Прочитај повеќе

Австрија ќе затвори седум џамии и ќе протера 60 тина имами

Австриската влада планира да затвори седум џамии и да протера околу 60 имами во рамките на борбата против „политичкиот ислам“ и странското финансирање на џамиите.

Прочитај повеќе

Филипинската полиција уапси 500 лица за наводна онлајн-измама

Филипинската полиција соопшти дека уапсила речиси 500 лица, меѓу кои и осум израелски државјани, за кои вели дека се вклучени во онлајн-финансиска измама која опфаќала луѓе во странство, вклучително и во Австралија и Јужна Африка.

Прочитај повеќе

Мистериозна болест ги напаѓа американските дипломати во светот, слушаат чудни звуци

Американскиот Стејт департмент повлекол уште најмалку двајца Американци што се разболеле во Кина кога почнале да слушаат чудни звуци, пишува „Њујорк тајмс“.

Прочитај повеќе

Германија нареди повлекување на 60 илјади возила „ауди А6“ и „ауди А7“

Германија нареди повлекување од продажба на 60 илјади возила „ауди А6“ и „ауди А7“, откако е откриен „нелегален софтвер“, способен да прикажува лажно ниво на емисија на штетни гасови, соопшти германската сојузна Агенција за автомобили КБА.

Прочитај повеќе

Во новата шпанска влада има повеќе жени од мажи

Шпанскиот социјалист Педро Санчез, кој дојде на власт по падот на конзервативците на Маријано Рахој, ја претстави новата проевропската влада во која жените се мнозинство.

Прочитај повеќе

Аријана Гранде страда од посттрауматско стресно нарушување

Американската пејачка Аријана Гранде изјави дека страда од посттрауматско стресно нарушување, предизвикано од минатогодишниот бомбашки напад на нејзиниот концерт во Манчестер.

Прочитај повеќе
Scroll To Top