Три години затвор за Британката , која учествувала на „Мис Хитлер“

Алис Катер, 24-годишна поранешна натпреварувачка на натпреварот ,,Мис Хитлер”, е осудена на три години затвор за припадност на забранетата ултрадесничарска група Национална акција (НА) во Велика Британија.

Прочитај повеќе

Сојузникот на Ангела Меркел: Неприфатливо е повлекувањето илјадници американски војници од Германија

Германскиот координатор за трансатлантски односи ја критикуваше одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да повлече илјадници американски војници од Германија.

Прочитај повеќе

Русите работат на развој на снајперска пушка која ќе има дострел на минофрлач со калибар 120 мм?

Во Русија е во тек проект за развој на снајперска пушка која ќе има неверојатни тактичко-технички карактеристики.

Прочитај повеќе

Коронавирусот добар момент за дијалог за минимална плата во ЕУ

Обезбедувањето на сигурна и фер минимална плата за работниците во земјите од ЕУ ќе придонесе и за поефикасно закрепнување по корона кризата, смета Европската Комисија.

Прочитај повеќе

Бил Гејтс проговори за неговата врска со чипирањето на луѓето

Основачот на „Мајкрософт“, милијардерот Бил Гејтс, вели дека теориите според кој тој има улога во заговорот за глобално чипување на луѓето се толку глупи, што речиси е невозможно да ги демантира, пренесува

Прочитај повеќе

Самитот за Вакцини во Лондон повика вакцината за КОВИД-19 да биде бесплатна за сите

Самит за вакцини организиран од британската влада собра милијарди долари за имунизација на децата во земјите во развој, додека експертите дискутираат за тешкото прашање како можна вакцина против КОВИД-19 би можела да се дистрибуира низ светот и притоа да и

Прочитај повеќе

По 13 години мистерија, германската полиција го откри можниот убиец на Медлин Меккен

Германската полиција идентификувала нов осомничен во случајот со исчезнатото британско девојче Медлин Меккен од 2007 година. Сомнежот е дека 43-годишен германски државјанин ја убил.

Прочитај повеќе

Главниот шведски епидемиолог призна дека од денешен аспект би имал друг пристап кон пандемијата

Главниот шведски епидемиолог, кој стои зад стратегијата земјата да не применува строги мерки поради пандемијата на коронавирусот, призна дека требало да се воведат повеќе ограничувања за да се спречи ширењето на Ковид-19

Прочитај повеќе
Scroll To Top