Беснее пожарот на Канарските острови, евакуирани 10.000 луѓе

Пожарот на Канарските острови и понатаму активен. Евакуирани се 10.000 луѓе. Оганот го гаснат повеќе од илјада пожарникари и припадници на службата за вонредни ситуации.

Прочитај повеќе

Трамп: Ветувам дека нема да му го сторам ова на Гренланд

Идејата за купување на Гренланд повторно е во фокусот на вниманието на американскиот претседател Доналд Трамп, кој овој пат на „Твитер“ се пошегува на таа тема.

Прочитај повеќе

Кинеските власти користеле Фејсбук и Твитер против демонстрантите во Хонг Конг

Кинеските власти употребиле околу илјада Твитер профили и нешто помалку Фејсбук профили за да ги дискредитираат и внесат раздор меѓу демонстрантите во Хонг Конг , соопштуваат од овие социјални мрежи.

Прочитај повеќе

Најмалку 20 лица ранети во силна експлозија на свадба во Кабул

Во силна експлозија на свадбена свеченост во авганистанската престолнина Кабул во саботата вечерта повредени се најмалку 20 луѓе, но бројот на настраданите и можни жртви може да се зголеми, пренесува телевизијата Tolo News

Прочитај повеќе

Американците добиваат конкуренција? Полета првиот руски напреден дрон „Охотник“

Најновото руско тешко беспилотно летало „Охотник“ го имаше првиот лет во тандем со ловецот „Су-30СМ“, а видео снимка од пробниот лет го објави руското Министерство за одбрана.

Прочитај повеќе

Салвини попушти, ќе ги прими малолетните мигранти

Италијанскиот министер за внатрешни работи, Матео Салвини потклекна под политичкиот притисок, и од меѓународната заедница, но и од внатрешно-политичкиот, околу бродот за спасување со 134 мигранти.

Прочитај повеќе

Најголемиот дилер на дрога на интернет им избегал на Украинците на аеродром

Украинската национална полиција потврди дека Амос Дов Силвер, основачот на најголемата светска мрежа за продажба на дрога преку интернет, избегал од киевскиот меѓународен аеродром Бориспил.

Прочитај повеќе

Немири во Хонгконг - Запад воздржан

Демонстрациите во Хонгконг траат веќе 11 недели. Секоја недела насилството е сѐ поизразено, исто како и заканите од страна на Пекинг. ЕУ и САД реагираат многу воздржано.

Прочитај повеќе
Scroll To Top