Ердоган: Саудијците мора да разјаснат кој ги испратил убијците на новинарот Кашоги

Главниот јавен обвинител на Саудиска Арабија мора да разјасни кој го испратил петнаесетчлениот тим во Истанбул за да го убијат саудискиот дисидент, новинарот Џамал Кашоги, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Прочитај повеќе

Нов удар за Меркел: Нејзината партија со голем пад во Хесен

Партиите на демохристијанската-социјалдемократска влада на Ангела Меркел претрпеа драстичен губиток на гласовите на покраинските избори во сојузната покраина Хесен.

Прочитај повеќе

Топ 5 професии за следните 5 години

Проширувањето на автоматизацијата неминовно ќе внесе одредени промени на пазарот на трудот, пред сè со укинувањето на мануелните работи кои во иднина ќе може да ги извршуваат машини.

Прочитај повеќе

Потврдени 11 мртви во нападот во синагогата во Питсбург

Бројот на жртвите од вооружениот напад во синагогата во градот Питсбург во американската сојузна држава Пенсилванија изнесува 11 лица, соопшти на прес-конфњеренцијата шефот на управата ја јавна безбедност на градот Вендел Хисрич

Прочитај повеќе

Microsoft му го зема местото на Amazon и стана втора највредна компанија во САД

Microsoft Corp си го врати второто место меѓу американските компании со највисока вредност, откако разочараниот извештај за кварталот на Amazon избриша 65 милијарди долари од пазарната капитализација на онлајн трговците на мало.

Прочитај повеќе

ГЕРМАНЦИТЕ САКААТ БАЛКАНЦИ: Како до работа во ветената земја

Во Германија од 1 јануари на сила би требало да стапи сет измени на работното законодацство со кое оваа држава значајно ќе ги отвори вратите за доселеници.

Прочитај повеќе

Сомнителен пакет доби и милијардер кој бараше оставка од Трамп

Сомнителен пакет со експлозивна направа пристигнал и на адресата на милијардерот Том Стејер , кој бараше оставка од претседателот Трамп.

Прочитај повеќе
Scroll To Top