Блумберг се повлече од трката: Само обединети може да го поразиме Трамп

Поранешниот градоначалник на Њујорк Мајк Блумберг излезе од трката за претседателски кандидат од Демократската партија, откако слабо се покажа во 14-те сојузни држави каде во вторникот се одржа прелиминарно гласање.

Прочитај повеќе

Во удар на торнадо во Тенеси загинаа 22 лица

Од торнадото кое изутринава го погоди Тенеси, загинаа најмалку 22 лица, повеќемина се повредени, а околу 50 илјади домаќинства и бизниси останаа без струја. Урнати се десетици згради, помали аеродроми и хангари.

Прочитај повеќе

Австрија испраќа полицајци и кучиња на унгарско-српската граница

Австрискиот министер за внатрешни работи Карл Нехамер најави поддршка во заштитата на границите од мигрантите за Грција и земјите од Западен Балкан.

Прочитај повеќе

Почнува клучната фаза од преговорите за Брегзит

Главните преговарачи од европска и британска страна се сретнуваат денеска во Брисел за стартот на главната фаза на преговорите за Брегзит – идното партнерство.

Прочитај повеќе

Уште еден турски војник убиен, а двајца ранети во гранатирање на северозападот на Сирија

Еден турски војник е убиен, а двајца се ранети во гранатирање на сириските владини безбедносни сили во северозападната провинција Идлиб, соопшти денес турското министерство за одбрана.

Прочитај повеќе

Во Италија заштитни маски се продаваат за 5.000 евра, на трговците им се заканува затвор

Финансиската полиција објави денеска дека открила луѓе кои преку интернет продаваат маски за лице за цена од 5.000 евра за парче.

Прочитај повеќе

Вo Иран 26 лица починаа од коронавирус, порасна и бројот на заразени во Италија

Од епидемијата на коронавирус во Иран починале 26 лица, соопштија властите, додавајќи дека неколку службени лица се заразени од вирусната пневмонија.

Прочитај повеќе

Експерт на СЗО: Информирајте се за коронавирусот, јавноста мора да биде подготвена

Земјите ширум светот мора да се подготват за избивање на епидемија на новиот коронавирус и мора да бидат подготвени кога тој ќе стигне до нив, изјави експерт од Светската здравствена организација (СЗО), а пренесе „Хина“.

Прочитај повеќе
Scroll To Top