(ВИДЕО) Трojца избодени во Манчестер, напаѓачот наводно викал „Алах“

Три лица биле избодени со нож во инцидент што се случил во Манчестер на станицата Викторија за време на новогодишната ноќ, објави британската полиција.

Прочитај повеќе

Македонија полошо рангирана од регионот на Форбс листата за водење бизнис

Првото место ѝ припадна на Велика Британија. На второ место е Шведска,трета е Хонг Конг, зад неа е Холандија, петта е Нов Зеланд.

Прочитај повеќе

По земјотресите во Италија над 400 луѓе останаа без своите домови

Земјотресите со јачина од 4,8 степени по Рихтеровата скала оставија без покрив над главата најмалку 400 лица кои живеат во близина на вулканот Етна на Сицилија, потврди италијанската Агенција за цивилна заштита.

Прочитај повеќе

Мега цунами им се заканува на Европа и САД: Ако се активира малиот вулкан ќе исчезне брегот на Англија и Франција

Еден од најистакнатите вулканолози на светот предупреди дека ако проработи еден многу активен вулкан на Канарските острови, бреговите на Европа, Велика Британија и САД може да бидат уништени од огромни цунами.

Прочитај повеќе

Мафијата во Италија уби лице под полициска заштита, граѓаните шокирани

Двајца непознати сторители го убија братот на клучниот сведок против мафијата иако бил под посебна полициска заштита, извести денес италијанската новинска агенција, пренесе Гардијан.

Прочитај повеќе

Работници во Швајцарија добиле две плати за Божик, но задоволството кратко траело

Четири илјади и триста вработени во француската осигурителна компанија AXA во Швајцарија поради сметководствена грешка добиле две плати за декември.

Прочитај повеќе

Католиците и дел од православните го слават Раѓањето Христово-Божиќ

Католичките верници и дел од православните христијани, кои се водат според Грегоријанскиот календар денеска го одбележуваат Раѓањето Христово – Божиќ.

Прочитај повеќе

Во Виена автомобилите се исфрлаат од центарот, јавниот превоз чини 1 евро дневно

Според истражувањето на консултантската компанија „Мерсер“, во конкуренција од 231 светски град, престолнината на Австрија, Виена, и оваа година, деветти пат по ред, е прогласена за најдобар град на светот кога станува збор за квалитетот на животот.

Прочитај повеќе
Scroll To Top