Ирачките сили во Мосул напредуваат според планот

Ирачките безбедносни сили напредуваат според планот во офанзивата за целосно ослободување на вториот по големина град во земјата Мосул од ултрарадикалната сунитска групација Исламска држава, изјави во саботата за AFP американски генерал.

Прочитај повеќе

Мијатовиќ бара властите да ја осигураат безбедноста на Јовановски

Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите Дуња Мијатовиќ побара надлежните органи во Македонија да ја гарантираат безбедноста на новинарот Борјан Јовановски којшто во четвртокот беше нападнат во ресторан во Скопје.

Прочитај повеќе

Воено злосторство во Мосул: Исламистите користеле хемиско оружје

ОН предупредија дека наводната употреба на хемиско оружје во ирачкиот град Мосул претставува кршење на меѓународното хуманитарно право и воено злосторство.

Прочитај повеќе

ГРАФИЧКИ ПРИКАЗ - САУДИСКА АРАБИЈА СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НОВА “НАФТЕНА ВОЈНА” ВО СВЕТОТ: ЕВЕ ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ СО ЦЕНАТА НА ГОРИВАТА!

Саудиска Арабија преминува кон средства и активности на глобалниот пазар на нафта.

Прочитај повеќе

Мигрантите кои доаѓаат во Европа се намалени за 3 пати по договорот со Турција

Бројот на мигрантите кои пристигнуваат по море во Европа падна речиси тројно за една година по затворањето на балканскиот пат и договорот на Европската унија со Турција.

Прочитај повеќе

Сириската војска ја презема контролата врз тврдината во Палмира од ИСИС

Силите на сириската влада и нејзините сојузници од џихадистите на ИСИС ја преземаа контролата врз тврдината Палмира на периферијата на античкиот град, пренесува Ројтерс повикувајќи се на извори од Хезболах.

Прочитај повеќе

ФАРМЕР ОД НОВ ЗЕЛАНД СО ИСКРЕН ОГЛАС ЗА ВРАБОТУВАЊЕ ЈА ВООДУШЕВИ ЈАВНОСТА

Геоф Валас е фармер од Нов Зеланд кој објавил еден искрен оглас за вработување во кој нагласил кандидатите да не бидат опседнати со телефони и панталоните да ги носат околу струкот а не кај колената.

Прочитај повеќе

ФИЗИЧКИ ФЕНОМЕН МОЖЕ ДА ПОМОГНЕ ВО ПРЕДВИДУВАЊЕТО НА ЗЕМЈОТРЕСИТЕ

Земјотресите се случуваат онаму каде што има ненадејно ослободување на енергија од обвивката на Земјата, предизвикувајќи тресење на површината.

Прочитај повеќе
Scroll To Top