Котески се сретна со грчкиот полковник Николаос Арабатзис

Началникот на ГШ на АРМ, генерал-потполковник Горанчо Котески, денеска се сретна со новото одбранбено аташе на Република Грција акредитиран во Република Македонија, полковникот Николаос Арабатзис.

Прочитај повеќе

Повеќе од илјада икони од Македонија, од 15 и 20 век, пронајдени кај албански државјани

Станува збор за непроценливо вредни икони, делови од фрески и други црковни предмети кои биле наменети за продажба во странство.

Прочитај повеќе

Ден Браун се пофали со македонското издание на “Инферно”, а Грците полудеа

Светски познатиот автор Ден Браун на Фејсбук ја објави корицата од македонското издание на неговата нова книга “Инферно” и предизвика пофалби од Македонците, но и лавина реакции од Грците.

Прочитај повеќе

Хигс и Енглерт, пронаоѓачите на „Хигсовиот бозон“ се добитници на Нобелова награда за физика

Физичарите Питер Хигс од Велика Британија и Франсоа Енглерт од Белгија се добитници на овогодишната Нобелова награда за физика поради откривањето на хипотетската елементарна честичка, позната како „Хигсов бозон“

Прочитај повеќе

Црна Гора предлага да се формира балкански парламент и полиција

Се предвидува во проектот да учествуваат Србија, Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Косово и Црна Гора. Според документот, Унијата ќе биде наречена „Г6“.

Прочитај повеќе

Алармантно: До 2030 година 40 отсто од луѓето ќе останат без вода за пиење?!

До 2030 година 40 отсто од населението во светот може да остане без доволно количество на вода за пиење, изјави вчера генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, на средбата на високо ниво во Будимпешта посветена на прашања за водите.

Прочитај повеќе
Scroll To Top