НАCА потврди - има вода на Марс!

Њујоршкиот институт Ренсселаер по анализата на примерокот од површината на Марс, земен од роботот на НАСА - Curiosity, потврди дека на „Црвената планета“ има вода и дека таа е застапена со два проценти во површината.

Прочитај повеќе

Македонски манифест: Брисел да престане да го толерира побугарчувањето на Македонците

Целта на Бугарија, преку издавањето на бугарски пасоши за Македонците, е да се одроди македонскиот идентитет и тие да се претстават како Бугари,

Прочитај повеќе

Премиерот Груевски вечерва ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, доцна вечер по македонско време, ќе се обрати пред 68. Генерално собрание на ОН во Њујорк.

Прочитај повеќе

Венизелос го информирал Кери за позициите на Атина во спорот со името

Спорот околу името меѓу Македонија и Грција бил една од темите на синоќешната средба на грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи, Евангелос Венизелос со американскиот државен секретар, Џон Кери во Њујорк.

Прочитај повеќе

Штефан Филе на работен ручек со шефовите на дипломатиите на земјите од западен Балкан

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе, денеска во Њујорк ќе има работен ручек со шефовите на дипломатиите на земјите од Западен Балкан, меѓу кои е и македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски.

Прочитај повеќе

Министерот Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со грчкиот колега Венизелос

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, денеска во Њујорк ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос

Прочитај повеќе
Scroll To Top