Министерот за економија ќе се сретне со претставници на услужната и на трговската комора

Министерот за економија, Ваљон Сараќини, во рамки на проектот „Отворено со бизнисот“, денеска ќе има средба со претставници на услужната и на трговската комора при Сојузот на стопански комори на Македонија.

Прочитај повеќе

Македонска собраниска делегација на 129. Собрание на Интерпарламентарната унија во Женева

Делегација на Собранието на Република Македонија од денеска до 9 октомври ќе учествува на 129. Собрание на Интерпарламентарната унија (ИПУ) во Женева.

Прочитај повеќе

Политиката да ја следи науката - порака од средбата на МАНУ и БАН во Сандански

Академиците порачаа дека крајно време е политиката да почне да ја следи науката и да ги релаксира односите меѓу двата блиски народи.

Прочитај повеќе

Линкевичиус и Корлацеан на средба со министерот Попоски

Министерот за надворешни работи на Литванија, Линас Линкевичиус и шефот на дипломатијата на Романија, Титус Корлацеан, денеска и утре ќе престојуваат во заедничка посета на Република Македонија, соопштија од македонското МНР.

Прочитај повеќе

Прв македонски фолклорен фестивал „Гора фест 2013“ во Албанија

Македонското друштво „Гора”, во соработка со Заедницата на Македоците во Албанија, на 12 октомври, за прв пат ќе организираат Македонски фолклорен фестивал „Гора фест 2013“ во село Борје, област Гора, Албанија.

Прочитај повеќе

Даскаловски: Црвенковски сака да биде Мило Ѓукановиќ

СДСМ е во длабока криза на идентитет, без визија за сегашноста и иднината на партијата и државата, оценува политичкиот аналитичар, Жидас Даскаловски во интервју за Прес24,

Прочитај повеќе

Внимавајте: Adobe е хакнат, милиони лозинки се во опасност!

Компанијата Adobe откри серија на нелегални активности кои се случувале на нејзината мрежа неодамна. Резултатот е украдени податоци за производите и за клиентите на компанијата...

Прочитај повеќе
Scroll To Top