Македонија и Чешка ќе ја унапредуваат соработката во повеќе области

Македонската делегација која присуствува на првата седница на Заедничкиот комитет за билатерална економска соработка во Прага ги презентираше можностите за инвестирање во делот на енергетиката, минералните суровини и транспортот.

Прочитај повеќе

Кукан: Македонија одамна требаше да почне преговори со ЕУ

Македонија одамна требаше да го почне процесот на преговори за влез во ЕУ, смета европратеникот Едвард Кукан кој се надева дека Извештајот за напредокот на земјата годинава ќе ја содржи истата препорака.

Прочитај повеќе

Баронеса Д‘Суза утре на гости кај спикерот Вељаноски

Од утре, во дводневна официјална посета на земјава, ќе престојува Баронеса Д‘Суза, лорд спикер на Горниот дом на Парламентот на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска.

Прочитај повеќе

Груевски в петок ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН

Македонската делегација на Генералното собрание на Обединетите нации која ја предводи премиерот Никола Груевски, денеска во Њујорк започна со повеќе билатерални и мултилатерални средби.

Прочитај повеќе

Венизелос: Име со географска одредница за севкупна употреба

Шефот на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос, по средбата со генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун во Њујорк, уште еднаш го повтори ставот на неговата земја во спорот за името.

Прочитај повеќе

Комисијата за истражување на падот на „кингерот“ денеска се состанува во Cкопје

Експертите од Комисијата за истражување на падот на „кингерот“ во кој загина претседателот Борис Трајковски, денеска се во Скопје, информира Канал 5.

Прочитај повеќе
Scroll To Top