Огромно поскапување на цените на бензинот и дизелот во Пјонгјанг по сакнциите од СБ на ОН

Цената на бензинот во Пјонгјанг достигна 2,51 долар за еден литар што е за 45 отсто повисоко во однос на минатата недела.

Прочитај повеќе

Бројот на мигранти опаѓа, стравот од нив расте

Иако бројот на мигранти е драстично опаднат во споредба со оној од пред две години, опозицијата предупредува за можно доселување на нов бран и евентуално градење станови за бегалците.

Прочитај повеќе

Уапсено уште едно лице осомничено за поврзаност со нападот во Лондон

Британската полиција уапсила уште едно лице под сомнение за поврзаност со бомбашкиот напад што се случи во петокот, оваа недела, во метро-станицата Парсонс грин во Лондон, јавува „Би-би-си“.

Прочитај повеќе

Ким Јонг Ун: Кога ќе ја завршиме нуклеарната програма, ќе бидеме силни како САД

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун денеска изјави дека неговата земја е многу блиску до завршување на нуклеарната програма и дека, и покрај меѓународните санкции, крајната цел останува воспоставување „еднаквост на силите“ со САД, пренесе агенцијата КЦНА.

Прочитај повеќе

Британија го зголеми до максимум нивото за терористичка закана во земјата

Велика Британија го зголеми синоќа „од сериозно на критично“ нивото за терористичка закана во земјата по експлозијата во воз во лондонското метро, што значи дека постои опасност од евентуален нов напад.

Прочитај повеќе

Курдите на 25 септември ќе гласаат за независност од Ирак

Парламентот на Ирачки Курдистан изгласа денеска одржување референдум за независност од Ирак на 25 септември, како што беше претходно најавено.

Прочитај повеќе

ИСИС ја презеде одговорноста за нападот во метростаницата Парсонс Грин во Лондон

Терористите на Исламска држава ја презедоа одговорноста за денешната експлозија во метростаницата Парсонс Грин во Лондон, во која беа повредени 22 лица во преполн воз, објави нивната новинска агенција Амак, пренесе Би-би-си.

Прочитај повеќе

ЦЕЛТА НА ЛАЖНИТЕ ДОЈАВИ ЗА ПОСТАВЕНИ БОМБИ НИЗ РУСИЈА

Во Русија вчера попладне завладеа вистинско лудило. Вознемирувачки анонимни телефонски повици најавуваа дека на многу места во 17 града се поставени бомби.

Прочитај повеќе
Scroll To Top