Карл Билт: Регионот е запалив, овојпат искрата би можела да пламне во Скопје

Европските лидери имаат јасен избор на Балканот – или ќе се занимаваат со тамошните проблеми или пак балканските проблеми ќе се бават со нив

Прочитај повеќе

Русија лани продала оружје во вредност од над 15 милијарди долари

Русија во 2016 година го зацврсти својот статус на втор светски извозник на оружје со испорака повредна од 15 милијарди долари, изјави денес рускиот претседател Владимир Путин и ја истакна интервенцијата во Сирија како доказ за квалитетот на руското оружје

Прочитај повеќе

(ВИДЕО): Како би изгледал животот, ако Земјата се движи во спротивна насока?

Научниците за ВВС откриле доста интерезни податоци за ротацијата на Земјата, односно што би се случило кога нашата планета би се движела во спротивна насока.

Прочитај повеќе

Тилерсон бара Сенатот да го одобри приемот на Црна Гора во НАТО

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон побара од Сенатот да го одобри приемот на Црна Гора во НАТО, наведувајќи дека тоа е „силно во интерес на Соединетите држави“.

Прочитај повеќе

ПОРАДИ ИМЕТО НЕ МОЖЕ ДА СИ НАЈДЕ РАБОТА

Бродски инженер од Индија се соочил со големи проблеми во потрагата по работа токму поради неговото име и презиме. Имено,овој 25 годишен човек се вика Садам Хусаин само една буква од неговото презиме се разликува од името и презимето на ирачкиот диктатор.

Прочитај повеќе

Папата замоли за прошка поради улогата на Црквата во геноцидот во Руанда

Папата Франциск замоли за прошка поради „гревовите и грешките на Црквата и на нејзините членови“ за време на геноцидот во Руанда во 1994 година.

Прочитај повеќе

ЕК: Работиме на спроведување на договорот со Турција за мигрантите

Интерес на Европската комисија (ЕК) е да работиме на „планот А“, изјави денеска претставник на ова тело на Унијата одговарајќи на прашањето дали институцијата се подготвува за можноста Турција да го раскине договорот за мигрантите.

Прочитај повеќе

Шојгу: Воените врски меѓу Русија и Јапонија треба да бидат дел од политичкиот дијалог

Зајакнувањето на одбранбените врски меѓу Русија и Јапонија не треба да се изостават од динамиката на политичките контакти, изјави во Токио Шојгу.

Прочитај повеќе

Напаѓачот од Франција бил дрогиран и пијан

Зиед Бен Белгасем, кој е убиен на парискиот аеродром Орли во саботата откако нападна припадничка на француската војска, бил под дејство на дрога и алкохол, објави АФП.

Прочитај повеќе
Scroll To Top