Детето-херој: По четири години кома, Јован се врати во училиште

По пет години пауза, Јован Колоски од Струга, кој успешно закрепна по четири години поминати во кома, од вчера повторно е во училишните клупи во основното училиште „Браќа Миладиновци“ во Струга, пишува дневниот весник „Вест.

Прочитај повеќе

Сараќини: Македонија станува лидер во регионот за производство на енергија од обновливи извори

Во село Требош, општина Желино, вчера беше поставен камен-темелник на термоелектроцентрала на биогас, на иницијатива на компанијата „Електро Шари ДООЕЛ“.

Прочитај повеќе

Втора јавна дебата за измени на Законот за авторското право и сродните права

Во гарантирањето на правата на творците и на интелектуалната сопственост, суштинско е колективното управување со авторските дела за што досега во Законот имаше многу противречности кои резултираа со недоследности во неговата примена.

Прочитај повеќе

Директорот на Народниот музеј од Велес ги украл “тетрадрахмите“ со ликот на Александар Македонски

Секторот за внатрешни работи Велес, до надлежното Основно јавно обвинителство поднесе кривична пријава против лицето П.К. (46) од Велес

Прочитај повеќе

Обвинетите за убиствата кај Смиљковското езеро ќе бидат екстрадирани од Косово

Двајцата првоосомничени за петкратното убиство кај Смиљковско Езеро, Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, ќе бидат екстрадирани од Косово во Македонија штом ќе заврши судскиот процес против нив за поседување оружје.

Прочитај повеќе

Пуштена во употреба новата катна гаража со 445 паркинг места

Премиерот Никола Груевски и градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски денеска ја пуштија во употреба новата катна гаража лоцирана меѓу улицата „Св. Кирил и Методиј“ и булеварот „Македонија“.

Прочитај повеќе
Scroll To Top