Директорот на ЈП Паркинзи уапсен при контрола на паркинзите

Пред Хотелот „Бристол“ денес имало протести од одредена група на луѓе неколкумина протестанти добија и пријави за нарушување на јавната чистота.

Прочитај повеќе

Субрата Рој тргна во балканска мировна мисија!?

Компанијата Сахара Паривар Индија на индискиот милијардер Субрата Рој, кој најави големи инвестиции во Македонија, ќе организира Балкански мировен фестивал, најавија од компанијата.

Прочитај повеќе

Детето-херој: По четири години кома, Јован се врати во училиште

По пет години пауза, Јован Колоски од Струга, кој успешно закрепна по четири години поминати во кома, од вчера повторно е во училишните клупи во основното училиште „Браќа Миладиновци“ во Струга, пишува дневниот весник „Вест.

Прочитај повеќе

Сараќини: Македонија станува лидер во регионот за производство на енергија од обновливи извори

Во село Требош, општина Желино, вчера беше поставен камен-темелник на термоелектроцентрала на биогас, на иницијатива на компанијата „Електро Шари ДООЕЛ“.

Прочитај повеќе

Втора јавна дебата за измени на Законот за авторското право и сродните права

Во гарантирањето на правата на творците и на интелектуалната сопственост, суштинско е колективното управување со авторските дела за што досега во Законот имаше многу противречности кои резултираа со недоследности во неговата примена.

Прочитај повеќе
Scroll To Top