Ден Браун се пофали со македонското издание на “Инферно”, а Грците полудеа

Светски познатиот автор Ден Браун на Фејсбук ја објави корицата од македонското издание на неговата нова книга “Инферно” и предизвика пофалби од Македонците, но и лавина реакции од Грците.

Прочитај повеќе

Хигс и Енглерт, пронаоѓачите на „Хигсовиот бозон“ се добитници на Нобелова награда за физика

Физичарите Питер Хигс од Велика Британија и Франсоа Енглерт од Белгија се добитници на овогодишната Нобелова награда за физика поради откривањето на хипотетската елементарна честичка, позната како „Хигсов бозон“

Прочитај повеќе

Црна Гора предлага да се формира балкански парламент и полиција

Се предвидува во проектот да учествуваат Србија, Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Косово и Црна Гора. Според документот, Унијата ќе биде наречена „Г6“.

Прочитај повеќе

Алармантно: До 2030 година 40 отсто од луѓето ќе останат без вода за пиење?!

До 2030 година 40 отсто од населението во светот може да остане без доволно количество на вода за пиење, изјави вчера генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, на средбата на високо ниво во Будимпешта посветена на прашања за водите.

Прочитај повеќе

Втор Глобален инвестициски самит во Охрид

Над 350 учесници од повеќе земји во светот денеска и утре во Охрид ќе дебатираат за можностите за поголема економска соработка на вториот Глобален инвестициски самит што го организира „Македонија 2025“.

Прочитај повеќе

Одбележување на 20-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи на Република Македонија со повеќе земји

На 9 октомври, во македонската опера и балет свечено ќе се одбележи дваесет годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи на Република Македонија со повеќе од дваесетина земји, информираат од МНР

Прочитај повеќе

Трајко Вељаноски на Шестата Конференција на претседатели на Парламенти на земјите од Западен Балкан

Вељаноски ќе има обраќање на Шестата Конференција на претседатели на Парламенти на земјите од Западен Балкан

Прочитај повеќе

Сарачини ќе ја јакне економската соработка со земјите од регионот

Министерот за економија, Ваљон Сарачини, денеска ќе се сретне со дипломатските претставници од земјите од регионот, амбасадорите на Албанија, Србија, Косово, Бугарија и Грција.

Прочитај повеќе
Scroll To Top