Напаѓачот од Манчестер имал тренинг од ИСИС

Салман Абеди, момчето кое изврши терористички напад на концерт на пејачката Ариана Гранде во Манчестер, имал тренинг од ИСИС, бидејќи според најновите информации, тој патувал во Сирија неколку месеци пред нападот, вели официјален претставник на САД.

Прочитај повеќе

Северна Кореја обвини за невнимателна провокација од Југот, пукале по јато птици

Северна Кореја денеска ја обвини Јужна Кореја дека претходно неделава испукала повеќе од 450 митралески куршуми врз „јато птици“.

Прочитај повеќе

Две нови апсења во Манчестер, Меј лута на САД

Според последните информации британската полиција престанала да споделува информации со САД за нападот во Манчестер, поради незадоволството од протекувањето на детални информации во јавноста.

Прочитај повеќе

Бугарите лути на Путин: Писменоста во Русија стигнала од Бугарија, а не од Македонија

Изјавата на рускиот претседател Владимир Путин на средбата со претседателот Ѓорге Иванов дека писменоста е дојдена во Русија од македонската земја ги изненади и ги налути Бугарите.

Прочитај повеќе

Велика Британија: Степенот на тревога од тероризам на највисоко ниво

По самоубиствениот бомбашки напад во Манчестер, британската влада го подигна степенот на тревога од тероризам од „сериозен“ на „критичен“. Во Манчестер пак им беше оддадена почит на жртвите на перфидното злосторство.

Прочитај повеќе

Турција: Налози за апсење на 139 административци, двајца се министри

Во рамки на истрагата за давање поддршка на муслиманскиот свештеник Фетула Ѓулен, турските власти издаеле наредби за апсење на 139 луѓе, кои работат во општинските органи на Анкара и двајца министри, објави Си Ен Ен Турк.

Прочитај повеќе

„Исламска држава“ презема одговорност за нападот во Манчестер

Терористичката организација „Исламска држава (ИС)“ во вторникот презема одговорност за нападот во Манчестер арена, во кој настрадаа 22 лица, пренесува агенцијата ТАСС.

Прочитај повеќе

Путин го нарече нападот во Манчестер „цинично злосторство“

Во обраќањето на Владимир Путин до премиерот на Велика Британија кое го објави прес-службата на Кремљ, терористичкиот напад во Манчестер се нарекува „цинично и нехумано злосторство“.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Моментот кога Меланија го „плесна“ Доналд Трамп по раката додека тој посегаше кон неа

Чекорејќи по црвениот тепих, Доналд ѝ ја пружил раката. Но, се чини дека на првата дама не ѝ се допаднала таа идеја...

Прочитај повеќе
Scroll To Top