Започнува самитот на ЕУ: Ќе ја спасува ли Ципрас позицијата на Меркел?

Лидерите на 28 земји-членки на ЕУ денес се состануваат во Брисел за да договорат нови мерки кои би го ограничиле доаѓањето на мигранти преку Средоземното Море.

Прочитај повеќе

ЕК: Почнуваат подготовките за преговори со Македонија и Албанија

И покрај приговорите од Франција, Данска и Холандија да не се даде зелено светло за пристапни преговори за Албанија и Македонија, Советот за општи прашања на ЕУ доцна синоќа постигна договор.

Прочитај повеќе

„ ЛИПИТЕ КАЈ САРАЈ КУЌА“ на писателката Лидија Дочовска Павловска е уметнички чин за почит

Лидија Дочовска Павловска, во поетските кругови позната како ,,Преспана“ е познато име во македонската книжевност.

Прочитај повеќе

Можноста да има вонземјани е 0,4 отсто

Андерс Сендберг, Ерик Дрекслер и Тод Орд, научници од Институтот за иднина на човештвото при Универзитетот Оксфорд, предлагаат нов метод за предвидување на шансите за пронаоѓање други форми на живот во галаксијата Млечен Пат

Прочитај повеќе

Месарниците во Франција бараат полицијата да ги заштити од „насилните вегани“

Француското национално здружение на месарниците побара полициска заштита од министерот за внатрешни работи, Жерар Коломб, поради напади од група вегани кои се против јадењето месо и одгледување добиток заради исхрана.

Прочитај повеќе

Сијарто: ЕУ треба да забрза со проширувањето на земјите од Западен Балкан

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто изјави дека Европската Унија би требало да забрза со процесот на проширување за да ги прими земјите од Западен Балкан.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Германија и Франција се здружија за да го направат најнапредниот воен авион

Франција и Германија потпишаа договор за заедничко развивање нов борбен авион, кој ќе биде подготвен за употреба за 22 години.

Прочитај повеќе

Франција и Шпанија предлагаат затворени мигрантски центри во ЕУ

Франција и Шпанија предлагаат формирање затворени мигрантски центри на територијата на Европската Унија, веднаш на местата каде што мигрантите доаѓаат, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон.

Прочитај повеќе

Воени авиони Ф16 нападнале лидерска средба на ИСИС, убиени 45 лица

Четириесет и пет члена на екстремистичката група Исламска држава, меѓу кои и високи функционери, се убиени во воздушни напади во Ирак во источниот дел на Сирија, соопшти заедничката команда на воените операции во Багдад.

Прочитај повеќе
Scroll To Top