ШТО ГИ СОЗДАВА РАЗОРНИТЕ УРАГАНИ?

Огромни и ненадоместливи штети во човечки животи се случуваат преку Атлантикот, кој е на удар на разорни урагани, а последниот со име „Ирма“ е најлошиот во модерната историја.

Прочитај повеќе

Во Мексико по катастрофалниот земјотрес 58 жртви и над 330 силни афтершокови

Пацифичкиот цетар за предупредување од цунами (PTWC) соопшти дека максималната височина на брановите при предизвиканото цунами достигнала еден метар

Прочитај повеќе

Ако има препорака за евакуација, македонските државјани во Флорида да се евакуираат во најкус можен рок

Македонскиот амбасадор во Вашингтон, Васко Наумовски, денеска преку својот фејсбук профил ги повика македонските државјани во Флорида, доколку има препорака или наредба за евакуација, да се евакуираат во најкус можен рок.

Прочитај повеќе

Финална дебата за законот за јазици во Комисијата за европски прашања

Денеска е последниот ден од расправата по предлог законот за употреба јазиците во Комисијата за европски прашања, за кога се најавени завршни обраќања на координаторите на четирите најголеми парламентарни групи во Собранието, по што ќе се гласаа.

Прочитај повеќе

Јапонија и Јужна Кореја се за поостри санкции кон Пјонгјанг, Русија против

Лидерите на Јапонија и на Јужна Кореја повикаа на поостри санкции против Северна Кореја, за време на посетата на рускиот град Владивосток и покрај предупредувањето од рускиот претседател Владимир Путин дека тоа ќе значи туркање на Северна Кореја во „ќош“.

Прочитај повеќе

Велика Британија повикува на нови санкции за Северна Кореја

Борис Џонсон ја повика меѓународната заедница да воведе нови санкции за Северна Кореја по најновите нуклеарни проби извршени од нејзина страна.

Прочитај повеќе

Русија и Кина се за враќање на дијалогот за корејските тензии

Русија и Кина повикаа на смирување и враќање на дипломатските решенија, додека САД и нивните сојузници притискаат за поостри санкции и воен одговор по последниот нуклеарен тест на Северна Кореја.

Прочитај повеќе

Германија ги одби барањата на Турција

Германија го отфрли официјалното барањето на Турција за замрзнување на имотот на членовите на Фетулах Ѓулен, кого Анкара го обвинува за организирање на минатогодишниот неуспешен државен удар, пишува германскиот магазин Дер Шпигел.

Прочитај повеќе
Scroll To Top