Атина и Анкара со различен став за инцидентот во Егејското Moре

Грција и Турција изнесуваат различни ставови во врска со инцидентот од понеделникот вечерта нешто пред полноќ, кога се судрија турски и грчки брод во близина на ненаселениот остров Имија/Кардак.

Прочитај повеќе

Се празнува Св.Трифун - традиционално закројување на лозјата

Православната црква го слави св. Трифун како поим за младост и доследност кон христијанските традиции. На иконите, тој е претставен или со сорче за режење лозје или со наметка како чувар на гуски.

Прочитај повеќе

„Франција ќе нападне“ ако се најде доказ дека во Сирија е користено хемиско оружје

Емануел Макрон вети дека ќе „ја нападне“ Сирија доколку се докаже дека се користело хемиско оружје против цивили. Сепак, тој додаде дека француските разузнавачки агенции немаат доказ што би ги поткрепил таквите тврдења.

Прочитај повеќе

Белата куќа негира дека со Израел е разговарано за анексија на Западниот брег

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави во понеделникот дека со Вашингтон разговарал за присоединување на еврејските насели во палестинската енклава Западен брег (од реката Јордан)

Прочитај повеќе

Пентагон: Израел има право да се брани

САД целосно го поддржуваат правото на Израел да се брани од закани, изјави портпаролот на Пентагон, откако Израел наведе дека погодил 12 ирански и сириски мети, вклучувајќи ги и сириските системи за воздушна одбрана.

Прочитај повеќе

Додека светот ги критикува, Германците рушат рекорди

Извозот на Германија порасна за 6,3 проценти во 2017 година, надминувајќи го рекордот од претходната година, а увозот по уште поголема стапка од 8,3 проценти, исто на рекордно ниво.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Во Канада уапсен градинар кој убивал хомосексуалци, ги закопувал остатоците во саксии

Канадската полиција соопшти дека открила остатоци од најмалку шест луѓе во саксии и темели на куќа во северниот дел на Торонто која му припаѓа на 66-годишен маж, кој работи како градинар, обвинет за серија убиства.

Прочитај повеќе

РАКЕТАТА НА ИЛОН МАСК ИСПРАТИ СПОРТСКИ АВТОМОБИЛ ВО ВСЕЛЕНАТА

Новата голема ракета на компанијата „Спејс Екс“ успешно беше лансирана вчера на својот прв тест-лет, превезувајќи црвен спортски автомобил, што потоа се упати на бесконечен пат во орбитата околу Сонцето, при што ќе помине и покрај Марс.

Прочитај повеќе
Scroll To Top