(ВИДЕО + ФОТОГРАФИИ): Про-и анти-руски демонстранти се судрија во Крим

Протестите однесоа и човечки животи.

Шишиња, камења и знамиња се вееја во воздух додека илјадници про-и анти-руски демонстранти се судрија пред зградата на парламентот во Симферопол, главниот град на автономниот регион Крим на Украина. 

Тензиите меѓу ривалските групи се интензивираа по неколку часа на демонстрирање, со луѓе кои вееја  руски, украински, Кримско Татарски и Кримски знамиња за да прераснат во судири. Демонстрантите се маваа едни со други со знамиња и фрлаа камења,а  лидерите на двете страни ги повика своите следбеници да ги избегнат провокациите. 

Во средата вечер за време на судирите две лица загинаа - еден човек од срцев напад и една жена, која беше победена од страна на толпата. 

Најмалку 30 лица се повредени во судирите, од кои 6 биле хоспитализирани, објави Кримското Министерството за здравство. Три од нив остануваат во тешка состојба, додека другите три претрпеле умерени повреди. Повеќето луѓе биле примени со повреди на главата и абдоменални повреди.

Татарите на полуостровот Крим, обединети од страна на нивните национални партија , заедно со локалните поддржувачи на новите украински власти , изјавија дека тие нема да му  овозможат на автономниот регион да се отцепи .

Покрај тоа, демонстрантите бараа референдум  за да одлучи дали Крим треба да го задржат својот сегашен статус како автономен регион во Украина, да станат независни , или да стане дел од Русија повторно ( Крим беше дел од Русија до 1954 ).Во продолжение погледнете ги фотографиите од настанот.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top