(ВИДЕО) Битолчани во Мелбурн спроведоа хуманитарна акција за пожарите во Австралија

Македонците од Мелбурн ја чело со Битолскиот Социјален Клуб од Томастeон ја покажаа хуманоста.

Австралија повеќе од два месеци е зафатена од апокачиптични пожари.

Голем број пожарникари и доброволци, како и морнарицата и полицијатасе борат да ги згаснат пламените јазици, но за жал гаснењето на пожарите е многу бавно.

Голем број на Австралиски жители се заробени помеѓу огнената дтихија, а многу од нив ги загубија и своите домови.

Поради тоа, многу позмати личности, хуманитарни огранизации, друштва, здруженија итн... отвораат места и сметки за донации.

Меѓу хуманите луѓе се и голем број Македонви кои што на разноразен начин донираат, но последен гест денес направи управата на Битолскиот Социјален Клуб од Мелбурн, чии претседател е г-дин Гоце Петковски.


Имено, управата денес во надлржните за пожарите во Австралија, оддвоија средства за да купат санитарни и хигиенски материјали кои се неопходни за луѓето и пожарникарите.

Битолскиот Социјален Клуб наскоро ќе отвори и жиро сметка на која што луѓето ќе можат да донираат финансиски средства за настраданите.

Проследете ја акцијата и изјавата на претседатрлот на Битолскиот Социјален Клуб, г-дин Гоце Петковски за Фаланга:Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top