(ВИДЕО) Доналд Трамп стана првиот американски претседател што стапнал во Северна Кореја

Американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун се ракуваа преку границата во корејската демилитаризирана зона, во историски чин, додека Трамп се обидува да создаде договор за нуклеарно нуклеарно оружје со Северна Кореја..

Ова е трета средба на двајцата лидери и прва од неуспешниот самит за нуклеарната програма на Северна Кореја во Виетнам претходно годинава. Трамп накратко ја премина границата во Северна Кореја откако се ракува со Ким.

Сè уште нема знаци за напредок во замрените преговори за ставање крај на нуклеарната програма на Северна Кореја.

Двајцата лидери се ракуваа над бетонската плоча што ја сочинува линијата на обележување на војската меѓу Јужна и Северна Кореја.

„Драго ми е што повторно те гледам“, рекол Ким на англиски јазик, додавајќи дека „никогаш не очекувал“ да види некој ПОТУС „на ова место“ (ПОТУС е шифра за претседателот на САД).

Во 15:46 часот Трамп ја преминал границата, со што стана првиот американски претседател што стапнал во Северна Кореја.

Потоа тој прошетал неколку метри во Северна Кореја заедно со Ким.

„Добар напредок, добар напредок“, рекол Трамп, откако двајцата лидери се вратиле во Јужна Кореја.

Тие сега одржуваат билатерален состанок на јужнокорејската страна.

Ова требаше да биде трилатерален состанок помеѓу Доналд Трамп, Ким Џонг-ун и лидерот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин. Сите тројца лидери влегоа во зградата заедно, но само Ким и Трамп излегоа пред камерите за таа прес-конференција. Не е јасно дали Мун ќе им се придружи на остатокот од состанокот.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top