(ВИДЕО) ЕЛН Е МАКЕДОНСКИ ГРАД: Навивачите на Вардар го „кpeнаа” Келн во „воздух”

Неверојатна атмосфера во Келн, Германија пред почетокот на полуфиналниот меч во ракометната Лига на шампиони помеѓу Вардар и Барселона.

За неверојатната атмосфера во градот се погрижија верните навивачи на Вардар „Комитите” кои не ги штедат своите гласни жици во пресрет на натпреварот. 

Љубовта кон клубот е голема па со песна се крева атмосферата пред полуфиналниот меч. 

Во моментов Келн е македонскит град! Да потсетиме дека Вардар игра со Барселона во 18.00 часот, но за жaл пренос од натпреварот нема да има на ниту една од македонските национални телевизии.

Македонскиот ракометен тим Вардар денеска од 18 часот излегува против фаворитот Барселона во полуфиналето на „Фајнал Фор“ турнирот кој се игра во Келн. Во првото полуфинале, во 15.30 часот играат Веспрем и Киелце.

За Вардар ова е трето учество по ред на „Ф4“ турнирите во Лигата на шампионите, нешто што не му успеало на ниту еден тим во Европа. Вардар и Барселона ќе играат реприза на мечот од Ф4-турнирот во 2017 година, кога „црвено-црните“ станаа шампиони.

Каталонците оваа сезона славеа на двата пати, 30-26 во Скопје и 34-26 во „Блауграна“.

Игор Карачиќ, кој настапи за „црвено-црните“ на сите досегашни „Ф4“ настапи се потсети на шампионската сезона кога беа совладани Каталонците во полуфиналето и сподели дека ќе дадат се од себе да ги совладаат повторно.

– Сето ова ме потсетува на 2017 година. Дојдовме во Келн без притисок, сакаме на сите да им ги замрсиме сметките. Тоа ни успеа пред две години. Лани дојдовме освојувачки и имавме премногу притисок. Се радувам на овој Ф4. Немаме што да загубиме. Играме според мене против најдобриот тим не само во Европа туку и во светот. Сепак, годинава Вардар покажа дека има карактер и срце и дека се враќа од тешки ситуации. Ќе дадеме сè од себе за да ја совладаме Барселона. Секој има 25 проценти шанса за титулата. Ќе дадеме се од себе за да дојдеме до успех, вели Игор Карачиќ, цитиран од сајтот на Вардар.

Капитенот на Вардар, Стојанче Стоилов во својот прв коментар пред утрешната пресметка со Барселона ја префрли улогата фаворит на противникот.

– Третпат по ред сме тука. Не сме фаворити туку играме против најголемиот фаворит на годинешниот „Ф4“ – Барселона. Овој тим имаше одлична сезона. Сепак, тука во Келн годинава сите имаат свои шанси. Се работи за еден натпревар, никој не може да знае како ќе отвориме и сè може да се случи на терен, вели Стојанче Стоилов.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top