(ВИДЕО) Физичка и вербална пресметка македонци со грци на протестите во Мелбурн

Провокациите доминираа на грчките протести во Мелбурн затоа дојде и до вербална и физичка пресметка помеѓу грци и македонци во центарот на Мелбурн.

Ексклузивно видео од настанот:

Денес во Мелбурн се одржа мировен протест под мотото „Не за продажба на името Македонија и Македонија секогаш ќе биде Грчка“ организирано од грчка организација во Мелбурн 

На протестите учество зедоа околу 2,000 припадници од грчката заедница подпомогнати од  приврзаници од српската заедница.

Иако организаторите најавуваа мировни протести сепак се случи обратното имено група македонци кој беа на кафе муабет во една од кафетериите непосредно до Грчиот конзулат  беа забележани од толпата народ демонстранти и одма настанаа провоцирани и физичи пресметки.

Неколку македонци кои беа облечени со македонски национални обележја воопшто и не се уплашија и во тој момент започна  вербална и физичка пресметка при што интервенираше полицијата и навреме превзедоа мерки и употребија солзавец т.е пепер спрај.

Големо разочарување е фактот дека и во 2018 година постојат луѓе кој се однесуваат насилно нецивилизирано и настојуваат преку насилство да го постигнат својот ефект да наметнат омраза и упорно. Медиумите беа попречени и не ни дозволуваа да го снимиме тој настан  со цел да се избегне објективно информирање на јавнпста.

И покрај лошите услови за работа сепак ние ви го преставуваме ова видео да ја видете вистината.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top