(ВИДЕО) Германија и Франција се здружија за да го направат најнапредниот воен авион

Франција и Германија потпишаа договор за заедничко развивање нов борбен авион, кој ќе биде подготвен за употреба за 22 години..

Според информациите, на ваков потег земјите се одлучиле од чисто економски причини бидејќи развојот на новиот авион несомнено ќе чини десетици милијарди долари.

Се очекува водечката улога во проектот да ја преземе Франција, конкретно компанијата Dassault, позната по производството на одличниот, но скап борбен авион Dassault Rafale. Од друга страна, германскиот придонес ќе биде во финансирањето на подолем дел од проектот.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top