(ВИДЕО) Големо невреме го зафати Мелбурн, над 40000 домови останаa без струја

Илјадници Викторијанци останаа без струја поради поплавите во Мелбурн, со половина од ноемвриските дождови во градот пристигнувајќи за само три часа..

Повеќе од 30мм дожд паднаа по 9 часот на Денот на Мелбурн Купот, предизвикувајќи одложувања на возовите и трките во Флемингтон.

Поплавите предизвикаа огромен хаос во населбите Southbank, Rowville, Balwyn North, Windsor, Hawthorn, Ashburton и Narre Warren.

Голем број на автомобили останаа потопени, при што некои возачи беа принудени да ги туркаат своите автомобили низ поплавите.

SES доби над 400 повици за помош во изминатите 24 часа, главно поради итни случаи поврзани со поплави.

Во Олимпискиот парк наврнало 35 мм дожд пред 12 часот, додека на аеродромот во Мелбурн зафати 34,6 милиметри.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top