(ВИДЕО) Грчка велигденска литургија на тротинет

Некаде во некоја црква таму некаде кај нашиот јужен сосед, на велигденската литургија попот влета со тротинет..

Зад него трчаат останатите свештени лица, и носат икона на Исус и тропаат на тенџериња…

Колку и да изгледа смешно и несериозно, претпоставуваме дека ова е начин да се демонстрира колку (треба да) е огромна радоста кај христијаните по најрадосната вест во христијанството – воскреснувањето на Исус Христос. Или тоа, или поповиве си имаат растворено нешто во водата.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top