(ВИДЕО) „Грчки свештеници на протест за името МАКЕДОНИЈА, МПЦ ликува за договорот со Бугарија, за името нема став?!“

Свештениците од Грчката православна црква во градот Егио на Пелопонез одржаа протест со пароли “Македонија е грчка”, барајќи името Македонија да не се се содржи во името за кое преговара Атина и Скопје.

Национализмот во грчката црква има длабоки корени и силна подршка сеуште.

Кој е ставот на нашата МПЦ, никој не знае?

Очигледно дека свештениците на југ примарно се занимаваат со негирање на се што е македонско отколку со црковни работи!Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top