(ВИДЕО) Храмова слава „Св. Великомаченик Георгиј“ - Мелбурн 2018

Македонскиот верски празник „Св. Великомаченик Георгиј“ (Ѓурѓовден) прославен во Мелбурн во голем број на верници во храмот во Епинг..

Во Македонскиот Православен Храм „Св. Великомаченик Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг на 6 Мај беше одбележана Храмовата слава „Св. Великомаченик Георгиј“. 

Утрото во 9 часот започна Златоустова литургија во која богослужеа Парохискиот Свештеник Климент Станковски и Архимандритот Гаврил Галев. После богослужбата се изврши водосвет и Благослужување на Славскиот Колач

На богослужбата присуствуваа рекордно голем број на верници.

Погледнете го видеото:Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top