(ВИДЕО) Македонец од Австралија го победи Чед Мендес во UFC

Александар „Велики“ Волкановски го победи Чед Мендес во Лос Анџелес..

Тој рече дека ќе победи, и победи. Алекс Волкановски е новиот шампион во UFC во својата категорија со нокаут во втората рунда против Чад Мендес на UFC 232 во Лос Анџелес во неделата.

Волкановски го повика Мендес по неговата претходна победа над борарот Дарен Елкинс во јуни победувајќи го Американскиот борач на NCAA после само две рунди.

После оваа победа Волкановски ќе скокне во првите пет позиции на UFC што го става во судир со актуелниот шампион Макс Холовеј.

"Јас сум најголемиот кошмар на Макс Холовеј", рече Волкановски.

Волкановски 30 години и настапувал во повеќе боксерски категории пред да почне да  настапува во Ultimate Fighting Championship.
Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top