(ВИДЕО): Мето Колоски и Арбен Таравари на дебата во „Само Вистина“ на Канал 5

Таравари и Колоски дебатираа околу законот за јазиците кој беше донесен минатата недела..

Таравари оцени дека решенијата во овој закон во кои учествувала и неговата партија, додека беше дел од владата го поддржале сите албански пратеници во собранието, а драмата околу изгласувањето ја предизвикале ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и СДСМ за секој да поентира на свој начин.

Колоски го повтори ставот дека тие ценат оти законот е противуставен и го загрозувам унитарниот карактер. И Колоски и Таравари го поддржуваат членството на Македонија во НАТО, но Колоски според негови сознанија стравува дека на престојниот НАТО самит во јули Македонија не е на агендата и дека нема да биде самит на проширување:

Погледнете ја дебатата:Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top