(ВИДЕО) НАСА во 2022 ќе се обиде да пренасочи астероид

Меѓународните вселенски агенции решија леталото на НАСА намерно да го судрат со астероидот Дидимос Б, помалиот во бинарниот астероиден сситем Дидимос , за да ја пренасочат траекторијата на астероидот..

На тој начин научниците сакаат да вежбаат заштита на нашата планета од иден можен судир со астероид.

Веројатно е дека многумина сега се присетија на разни научно-фантастични филмови со слична тема, во кои научниците се обидуваат да разнесат астероид и со тоа да го спасат светот. Во некои сценарија, тоа тргна наопаку, а во некои не. Но, сега веќе не е измислен заговор, туку вистински настан, а прашањето е - дали треба да се плашиме?

Европската вселенска агенција (ЕСА) и НАСА најавија уште во 2015 година започнување на заеднички проект за проценка на влијанието на астероидот и редирекција (АИДА), но неодамнешните откритија од други мисии на астероиди ги сменија некои од нивните концепти, пренесува Science Alert.

На пример, кога вселенското летало на ЈАХА, Хајабуса-2 го бомбардираше астероидот Рјугу во април годинава, тој направи многу поголем кратер од очекуваното. Покрај тоа, таа беше забележано дека материјалот на површината на астероидот се однесува како песок; што може да влијае на ефикасноста на кинетичката девијација.

"Кога Хајабуса-2 беше бомбардиран од астероид, тој не покажа кохезија на површината и реголитот се однесуваше како песок. За време на овој процес, гравитацијата беше доминантна, а не внатрешната јачина на материјалот од кој беше направен астероидот", објасни планетарниот научник Патрик Мишел од Францускиот национален центар за научни истражувања (CNRS).

"Ако гравитацијата е исто така доминантна на Дидимос Б, ние би можеле да завршиме со многу поголем кратер од предвиденото од моделите и лабораториските експерименти. Всушност, многу малку знаеме за однесувањето на помалите вселенски тела и тоа може да има големи последици за планетарната одбрана “, додаде тој.

Лансирањето на леталото на НАСА, Double Asteroid Redirection Test (DART) се очекува во јули 2021 година , а судирот со астероидот во септември 2022 година. Судирот ќе го сними мал уред ,кој ќе се одвои од DART пред него, а телескопите на Земјата ќе го следат последователното однесување на Дидимос Б за да утврдат дали е сменета неговата патека.

Ова е проследено со вториот дел од мисијата, кога во 2023 година ЕСА ќе ја испрати Хера, помало вселенско летало за набљудување , кое треба да стигне до Дидимос Б во 2027 година и подетално да го набљудува.

Бинарот на Дидимос, научниците го сметаат за совршено место за тестирање на редирекција на астероидната траекторија. Тоа е предмет што поминува близу Земјата , но чија патека не е насочена кон нашата планета, што значи дека тестирањето не треба да тргне по лошо.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top