Wednesday, January 27, 2021

Австралија

Македонија

Атанасов за власта на СДСМ: Институциите се затворени, крути и поради тоа реформите во образованието се лоши

– Повеќе би кажал дека сум отворен и дека зборувам отворено за процесот, за елементите што сакаат да се променат, за концептот и благодарност...

Пендаровски: Големите фармацевтски компании не се заинтересирани за малите пазари

Шефот на државата Стево Пендаровски очекува засилен ангажаман на САД на Западен Балкан по инаугурацијата на Џо Бајден како претседател на САД. Македонскиот претседател во...

Пендаровски: Изборите во Бугарија нема да го сменат ставот кон Македонија

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за ТВ Клан вели дека и власта и опозицијата имаат тврд став кон Македонија, што би значело дека кој...

Милошоски: Заев свесно го злоупотреби случајот Монструм; Заев: Никогаш не сум кажал дека други лица се виновни за овој случај

Свесно го злоупотребил „Монструм“, ја злоупотребил болката на родителите на убиените момчиња кај Смилковско, намерно ја манипулирал јавноста за да шири меѓуверска омраза и...

Муцунски: Ако пописот е статистичка операција, на што ќе стави вето заменик директорот на ДЗС?

Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ во денешното гостување во вестите на Сител зборувајќи за пописот рече дека е за одржување на попис, но како статистичка...

Мицкоски: Образованието системски се уништува, 20.000 деца не следат настава оти немаат компјутери

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на Фејсбук напиша статус по повод Меѓународниот ден на образованието. „Нашата држава го дочекува Меѓународниот ден на образованието со...

Свет

Технологија

Следете Не

25,847FansLike
1,120SubscribersSubscribe
Melbourne
clear sky
23.5 ° C
25.6 °
22 °
53 %
8.8kmh
0 %
Wed
25 °
Thu
25 °
Fri
21 °
Sat
23 °
Sun
20 °

Балкан

Естрада

Наум Петрески ја одбива државната помош за естрадни уметници

Популараниот фолк пејач Наум Петрески ја одбива државната помош за естрадни уметници во износ на две бруто минимални плати, односно од околу 21,776 денари,...

(ВИДЕО) Ѓоко Јовиќ објави спот за неговата нова песна ,,Прелетај соколе“

Деновиве Ѓоко Јовиќ на повеќе локации низ Скопје снимаше кадри за спот на неговата нова песна која носи наслов ,,Прелетај соколе”. Како главен лик во...

Почина Џеј Рамадановски

Во 56-та година од животот денеска почина познатиот српски фолк пејач, Џеј Рамадановски, поради проблеми со срцето. Во неодамнешно интервју тој изјави дека е...

Спорт

(ВИДЕО) Леброн го сруши Кливленд со 46 поени, Јокиќ се радуваше против Дончиќ, нов трип-дабл за Словенецот

Koшаркарите на ЛА Лејкерс изминатата вечер го победија Кливленд со 115:108, одличен натпревар одигра Леброн Џејмс. Џејмс и тоа како беше расположен против својот поранешен...

Спектакл во Кина – двајца кошаркари постигнаа 138 поени

Неверојатен натпревар одиграа денеска екипите на Сичуан и Шангај во рамките на кинеското првенство. Победникот беше решен по две продолженија, а во центарот на вниманието...

(ВИДЕО) Непроценливо – реакцијата на Солскјер по победничкиот гол на Јунајтед

Екипата на Манчестер Јунајтед вечерва уште еднаш потврди дека сезонава игра одлично, што се гледа и по резултатите. На „Олд Трафорд“, екипата на Јунајтед го...

Манџукиќ е големо засилување за Милан, ама малку е досаден

Марио Манџукиќ денеска дебитираше во дресот на Милан со што го одбележа враќањето во италијанскиот фудбал, но немаше среќа да триумфира на првиот меч...

Кога му беше најтешко, Јувентус дојде до трофеј

Најтрофејниот италијански клуб за момент заборави на големите проблеми во домашното првенство и по пауза од една година, се закити со трофејот од Суперкупот...

Здравје

Зошто шеќерот е највисок наутро?

Вообичаено секој човек наутро има повисоки нивоа на глукоза, но кај дијабетичарите тие нивоа се значително повишени. Затоа кај нив често пати се јавува...

Околу 50 земји досега ја започнаа вакцинација против ковид

Индија, Јапонија и Тајван планираат да започнат вакцинација во првиот квартал од следната година, Филипини и Пакистан ќе го чекаат вториот квартал, а последни...

„АстраЗенека“ поднесе барање за одобрување на оксфордската вакцина во ЕУ

Оваа вакцина денеска доби дозвола за употреба во Велика Британија во итни случаи Фармацевтската компанија „АстраЗенека“ ја предаде комплетната документација од испитувањето на вакцината против...

Најново

(ВИДЕО + ФОТО) Македонците во Мелбурн го прославија денот на Австралија

Државниот празник на Австралија беше денес прославен со традиционалниот пикник на Македонците од југоисточните населби на Мелбурн, во организација на Австралиско-македонскиот совет за југоисточните...

Атанасов за власта на СДСМ: Институциите се затворени, крути и поради тоа реформите во образованието се лоши

– Повеќе би кажал дека сум отворен и дека зборувам отворено за процесот, за елементите што сакаат да се променат, за концептот и благодарност...

Падна италијанската влада, премиерот Конте поднесе оставка

Премиерот на Италија, Џузепе Конте, денеска поднел оставка, пренесуваат италијанските медиуми. Агенцијата Анса пишува дека премиерот ја објавил својата одлука пред членовите на владата утрово,...

Пендаровски: Големите фармацевтски компании не се заинтересирани за малите пазари

Шефот на државата Стево Пендаровски очекува засилен ангажаман на САД на Западен Балкан по инаугурацијата на Џо Бајден како претседател на САД. Македонскиот претседател во...

Бајден се сомнева во успехот на импичментот на Трамп

Американскиот претседател Џо Бајден се сомнева во успехот на импичментот на неговиот претходник Доналд Трамп. Во интервју за телевизијата Си-Ен-Ен, Бајден истакна дека го поддржува...

СИРИЗА на Ципрас бара да се врати парламентарното пријателство со Македонија

Седумнаесет пратеници на грчката опозициска партија СИРИЗА со писмо на кое потпис стави и поранешниот шеф на дипломатијата Јоргос Катругалос, бараат од паралемтнтот да...

Зошто шеќерот е највисок наутро?

Вообичаено секој човек наутро има повисоки нивоа на глукоза, но кај дијабетичарите тие нивоа се значително повишени. Затоа кај нив често пати се јавува...

(ВИДЕО) Леброн го сруши Кливленд со 46 поени, Јокиќ се радуваше против Дончиќ, нов трип-дабл за Словенецот

Koшаркарите на ЛА Лејкерс изминатата вечер го победија Кливленд со 115:108, одличен натпревар одигра Леброн Џејмс. Џејмс и тоа како беше расположен против својот поранешен...

Пендаровски: Изборите во Бугарија нема да го сменат ставот кон Македонија

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за ТВ Клан вели дека и власта и опозицијата имаат тврд став кон Македонија, што би значело дека кој...

ЕУ се налути: Плативме милијарди,а нема вакцини

Европската унија не е задоволна од одговорите на фармацевтската компанија АстраЗенека и сака точно да знае дали и на кого им се доставувани произведените...

Популарно