(ВИДЕО) Нова неверојатна вечер за Дончиќ со супер трипл-дабл!

Изминатата вечер во НБА лигата беа одиграни 10 натпревари..

Далас на гости славешеп ротив Сакраменто Кингс со 127:123 и одново Лука Дончиќ одигра еден неверојатен натпревар. Дончиќ натпреварот го заврши со трипл-дабл од 27 поени, 15 скокови и 17 асистенции.

Со овој трипл-дабл Словенецот стана најмладиот играч во НБА кој на еден натпревар имал трипл-дабл со најмалку 20 поени и по 15 скокови и асистенции. Единствен играч на кој ова му успеало е Јанис Антетокумпо.

За Дончиќ тоа беше 20. трипл-дабл во кариерата и му недостасува само еден за да го стигне рекордот на франшизата кој го постави Џејсон Кид. Воедно, Лука постави и личен рекорд по бројот на асистенции во еден натпревар.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top