(ВИДЕО) Обид за терористички напад во Сиднеј

Терористички напад планиран од двајца браќа беше неуспешен во полниот аеродром во Сиднеј, спасувајќи ги животите на стотици, а сето тоа беше снимено на видео..

CCTV објавено од властите денес ги покажа Махмуд и Калед Кајат кои влегоа во аеродромот во 2017 година со бомба во рака, сокриена во торба за багаж.
Двајцата браќа ги прогласија виновни за заговор за убиство на стотици патници со бомба на летот Етихад, наменет за во странство.
Во видеото, се гледа како излегуваат од возило во зоната на излегување на аеродромите пред да влезат во зафатениот терминал со торбата и да одат на биро за проверка - само за да им се каже дека багажот бил премногу тежок.
„Тој рече:„ таа е прекумерна тежина “, нема да му дозволат да го земе“, изјави Махмуд (31) пред полицијата за време на интервјуто за испрашување.
Во моментот кога браќата се оддалечија од контролниот пулт, беа спасени повеќе од 200 невини животи.

Видеото погледнете го ТУКА.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top