(Видео) Официјално коалицијата Либерално - Национална Партија победници на изборите во Австралија

Денес се гласаше на Федералните избори ширум Австралија..

Коалицијата на Либералната Парија и Националната Партија лесно победија на чело со нивниот лидер Тони Абот кој пред малку прогласи победа.

На официјалното прогласување победа денес повторно изби скандал кога лице се впушти да ја растури победничката атмосвера, но тоа не му успеа дека обезбедувањето си ја изврши успешно нивната задача. 

Секако ќе следи казна за авантуристот кој посегна по првиот човек на Австралија и секако нема да помине неказнет за овој случај.

Официјалните резултати можете да ги следите на овој линк:

http://mirror-vtr.aec.gov.au/

Официјално видео од прославата можете да го погледнете овде
Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top