(ВИДЕО) Огромен пожар изби во Канбера, затворен Аеродромот, на жителите им е кажано да се сокријат

Огнот на огнот јужно од аеродромот Канбера е поставен на „вонредна состојба“ денес..

На жителите во предградијата на Канбера на Брада, Оакс имот, како и Крествуд Квинбејан, им било речено да бараат засолниште.

На луѓето на улиците северно од Uriarra Road им беше кажано да заминат веднаш за Дејвид Кампес Овал.
Пожарот започна во средата, но силниот ветер и високите температури ја влошија состојбата во Канбера
Втор пожар во близина на аеродромот започна во четвртокот наутро.

Друг пожар гори надвор од Kallaroo Road во предградието Пиалиго, близу до посебен пожар што започна во средата.

На околните жители им било речено да ги подготват плановите за пожар, бидејќи властите предупредувале дека условите би можеле да се влошат.

Аеродромот Канбера потврди дека октажува летови во и надвор од аеродромот за да ги олесни напорите за воздушна противпожарна заштита.

Пожарникарите реагирале и на запалените дрвја во јужното предградие на Канбера, Монаш. 

Видеото погледнете го ТУКА


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top