(ВИДЕО) Огромни комарци забележани во Австралија - пренесуваат неизлечиви болести

Комарец со големина на монета од 20 центи (2.3 cm) е пронајден во задниот двор на Голд Коуст.

Огромни комарци со големина на монета од 20 центри се забележуваат во поголем број во Австралија.

Токсиорхинхити - или комарци од слонови се забележани во близина на Голд Кост во Квинсленд.

Има алармантен скок во бројот на комарци низ Квинсленд, поради што експертите предупредуваат дека државата може да претрпи избувнување на неизлечивиот вирус „Ross River“.

Овој вид на комарец е речиси пет пати поголем од типичен комарец, и тие ги хранат другите ларви од комарци со човечката крв.

Чудовишниот инсект е пронајден во двор во Килара на Голд Кост.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top