(ВИДЕО) Околу 60 000 Македонци во Мелбурн денес рекоа НЕ за промена на името МАКЕДОНИЈА

“Ние сме Македонци во одбрана на Македониja”.

Околу 60 илјади Македонци под мотото “Ние сме Македонци во одбрана на Македониja” денес се собраа во Карлтон Гарденс во центарот на Мелбурн и маршираа се со Викторискиот парламент со цел да им порачаат на властите во Република Македонија дека никој нема право да го менува името на нивната татковина Република Македонија.

Тие упатија апел до сите Македонци, нивните семејства, роднини и пријатели  да се посветат на зачувување на името Македонија, македонскиот јазик, идентитет, Црква, култура и традиции. 

Пред Викторискиот парламент беше прочитана и Декларацијата
Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top