(ВИДЕО) Пендаровски: Ако цената е да не бидеме Македонци, тогаш не ни треба ЕУ

Претседателот Пендаровски го брани Македонскиот идентитет.

„Ако цената е да не бидеме Македонци и јазикот што го зборувам, да не биде македонски јазик, тогаш не ни треба ЕУ“, вели Пендаровски во интервјуто штго ќе биде емитувано вечерва во емисијата 360 степени на Алсат М.

Претседателот го вели ова коментирајќи ја изјавата на Бугарија приложена кон заклучоците од Советот за општи работи на ЕУ, со кои беше донесена одлука за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија.

Интервјуто на шефот на државата ќе се емитува вечерва (1 мај 2020 г.) од 22 часот во емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top