(ВИДЕО): Реката во Чикаго позелене

Прославата на Денот на Свети Патрик е традиција стара повеќе од илјада години, а се слави на 17 март, најмногу во Ирска. Ирците својата традиција ја раширија низ целиот свет, па на овој ден се носи зелена облека..

На тој ден реката Чикаго традиционално се бои во зелено, што е традиционалната боја на овој празник.

Реката останува обоена од шест до 12 часа, а потоа постепено се враќа во првобитната состојба.

„Реката станува зелена со малку ирска магија, а многу портокалова боја“ е позната тајна, која секоја година ја откриваат Ирците во Чикаго.

Како изгледа боењето на реката погледнете во видеотоCopyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top