(ВИДЕО) Робот на улиците во Тунис проверува зошто луѓето не се дома во текот на пандемијата

Властите во Тунис ангажираа полициски робот на улиците за да го осигураат придржувањето до заштитните мерки за време на пандемијата од коронавирусот..

Ако роботот забележи човек на улица, доаѓа до него и го прашува што прави надвор. Лицето тогаш треба да покаже лична карта, така што полицајците кои го контролираат роботот можат да видат за кого станува збор.

Тунис е во втората недела од националниот карантин поради пандемијата, а досега во таа земја починаа 18 лица од Ковид-19. Инфицирани се 495.

Граѓаните треба да останат дома, а дозволено им е да излегуваат само по неопходни работи како храна и лекови.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top