(ВИДЕО) Шестгодишно момче собрало 400.000 долари за да му помогне на своето болно другарче

Кога шестгодишниот Дилан Сигел дознал дека неговиот најдобар другар пати од ретка и неизлечлива болест на црниот дроб, напишал книга насловена „Chocolate Bar“, која станала голем хит..

Благодарение на книгата, потоа почнале да се продаваат и многу други работи, како на пример маички. За својот болен пријател тој успеал да собере дури 400.000 американски долари, а целта е да се стигне до еден милион.

Со овие пари досега се обезбедени нови работни места во медицинските установи кои се бават со проучување на оваа ретка болест. Книгата чини 20 долари, а можете да ја нарачате онлајн.

„Тоа момче успеа да собере повеќе пари за оваа болест, отколку сите медицински установи и донации заедно. Веќе имаме вработено нови луѓе“ – вели докторот Дејвид Вајнстајн.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top