(ВИДЕО) Силно невреме го погоди Мелбурн

Интензивни бури го тресат Мелбурн, предизвикувајќи хаос низ градот..

Бирото за метеорологија издаде предупредување за временски услови како штетни ветрови на речиси 100 километри на час во Викторија.

Се очекува налетите на ветровите да достигнат врв пред 4 часот и потоа да се олеснат додека интензивната група бури се движи во регионот околу 5 часот.

"Има добри шанси за 90 до 100 километри на час попладне. За некои делови од Мелбурн тоа ќе биде најветровитиот ден оваа година", рече метеорологот Бретон Дутшке.

Навеските на ветровите на аеродромот во Мелбурн веќе надминаа 91km/h, додека во Баларат ветровите надминаа 100km/h. На пристаништето Порт Филип, вртежите на ветровите надминаа 125 км/ч.

Извор: 9newsCopyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top