(ВИДЕО) Судењето на Груевски за „Шамарите“ е одложено!

Стартот на судењето за насилните протести пред општина Центар и нарачувањето шамари за градоначалникот Андреј Жерновски во кое првоосмничен е поранешниот премиер Никола Груевски е одложено. ., а сега.

Одлужувањето било побарано од одбраната на осомничените, односно адвокатот Додевски, бидејќи другиот осомничен, Миле Јанакиески, не можел да присустува поради учество на некаква работилница.

Специјалното јавно обвинителство покрена обвинение за овој случај против 14 лица за кривичното дело насилство од кои 5 лица се обвинети како поттикнувачи и за 9 лица како директни извршители на насилството.


Извор: Центар Њуз!


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top