(ВИДЕО) Судир помеѓу демонстранти и полицијата во Мелбурн

Десет лица се уапсени, а еден полицаец е повреден за време на демонстрациите против рестрикциите во Мелбурн..

Десетици демонстранти утрово упаднаа во парламентот на „Spring Street“ во центарот на Мелбурн, држејќи знаци и повикувајќи на прекин на рестрикциите за коронавирусот.

Полициски службеник е однесен во болница поради повреда во ребрата, се вели во соопштението на Викториската полиција.

Двајца организатори на демонстрациите беа меѓу десетте уапсени.

Полицијата исто така користела солзавец при апсењето на едно лице.

Три лица исто така ќе бидат обвинети за напад врз полицаец, а друго наводно фрлило шише врз полицајците.

На снимките, исто така, се гледа како еден маж прободе службеник додека водеше жена до патролен автомобил.

Демонстрантите извикуваа; „Полицијата нема овластување“, „Нашиот закон е крајниот закон“ и „Не сакаме карантин“.

Министерот за здравство на Викторија, Џени Микакос, рече дека протестот е „неверојатно разочарувачки“.

„Тие луѓе знаат дека оваа пандемија не е лажна вест“, рече таа.

„Знам дека има многу луѓе кои денес се чувствуваат многу тажно затоа што ги немаат своите мајки или баби, чии животи беа изгубени како резултат на овој вирус“.

Полицијата претходно им рече на демонстрантите дека не им било дозволено да продолжат со собирот заради правилата во услови на пандемија.

Тие предупредуваа на дополнителни казни и други мерки на извршување што треба да дојдат, откако ќе ги идентификуваат луѓето.

„Додека полицијата на Викторија го почитува правото на протест на јавноста, здравјето и безбедноста на секој викторијанец треба да бидат наш приоритет број еден во овој момент“, се вели во изјавата.

„Полицијата продолжува да ги испитува денешните настани со цел да ги идентификува другите лица кои присуствувале.

Во меѓувреме, главниот медицински службеник во Австралија рече дека теориите за заговор кои тврдат дека 5G Интернетот го предизвикува коронавирус се глупост.

Тој рече дека луѓето имаат право на протест, но треба да бидат одговорни за кршење на правилата за социјално растојание.


Извор: 9news


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top